Ryczałt za nadgodziny – podwyżka wraz z płacą
Jeśli zmienia się wysokość wynagrodzenia pracownika, trzeba przeliczyć stawkę wypłacanego mu ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych.
- Pracownicy mają ustalony ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych na kwotę 300 zł miesięcznie. Taka sytuacja ma miejsce od dawna. W międzyczasie zmieniała się kilkukrotnie wysokość wynagrodzenia, jak też zakres obowiązków czy stanowiska pracowników (m.in. jedna z tych osób nie pracuje już w terenie). Czy ryczałt trzeba weryfikować? – pyta czytelniczka.
Tak.
Ustanowiony ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych musi być okresowo weryfikowany i zmieniany w związku m.in. z podwyżkami wynagrodzenia. Jego wysokość sprzed podwyżki nie odpowiada już bowiem wysokości kwoty, jaką pracownik by otrzymał, gdyby miał standardowo rozliczane nadgodziny (zmieniła się podstawa wyliczeń).
Ryczałtu nie należy utrzymywać w przypadku, gdy zmiana stanowiska lub zakresu czynności czy też samego sposobu wykonywania pracy spowodowały, że odpadły przesłanki ryczałtowego rozliczania nadgodzin.
Pieniądze lub czas wolny
Pracę w godzinach nadliczbowych należy rekompensować finansowo albo czasem wolnym. Przy rozliczeniu pieniężnym pracownik otrzymuje za każdą godzinę pracy ponad normy czasu pracy lub wydłużony dobowy wymiar czasu pracy zwykłe wynagrodzenie oraz 50-proc. lub 100-proc. dodatek:
1) 100 proc. wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta